Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 369

Audiohraní

Publikováno: 26. února 2019, 11:47
Sekce: Audiohry

Slovo audiohry je samo o sobě dost vypovídající, zejména pokud ještě znáte pojem "videohry" a ne jen současné výrazy jako třeba "gamesy". Spousta lidí si ale nedovede představit, jak taková hra vůbec vypadá nebo co všechno jde jako audiohru vytvořit. V úvodním článku této sekce si tedy povíme něco o tom, jaké to vůbec je hrát počítačovou hru bez zraku.

Ve světě existuje poměrně rozšířená komunita audiohráčů. A nejsou to jen osoby se zrakovým postižením, kdo se těmto hrám věnují. Hrát totiž cokoliv poslepu může zprostředkovat zcela jedinečný zážitek. nemluvě o tom, že takovéto hry pracují de facto na tom nejvýkonnějším grafickém enginu na světě - na lidské fantazii. Bohužel v České republice nejsou audiohry až tak známé. Osobně si myslím, že důvody jsou v zásadě dva: Za prvé vidící osoby o ně nejeví žádný zájem, což je někdy skoro škoda. A za druhé, většina audioher je v angličtině, což naopak vadí zejména zrakově postiženým, pro které je učení cizích jazyků často komplikované. Ale jak jsem psal - je to škoda, protože právě tyto dvě nevýhody dohromady tvoří prostor k učení se mluvené angličtině a objevování nových zážitků.

A jak tedy taková audiohra vypadá? V počítači se tváří jako jakákoliv jiná hra, ale když kliknete na její ikonku, obvykle se objeví jen černá obrazovka nebo nějaký obrázek. Celá hra včetně nabídek je pak pouze zvuková. Výjimečně existují hry kombinované, které jde hrát bez zraku i s ním, ale takové se hledají jen těžko a jde většinou o úpravu stolních nebo karetních her. Hráč si potom hru nastaví, vybere z menu, co se mu líbí, a pustí se do hraní, jako by to udělal kdokoliv vidící.

V zásadě existují dvě velké skupiny audioher. Jedny jsou takové, které jsou primárně jen zvukové a nemají žádný obrazový výstup. Takové pak vypadají často tak, jak jsem popisoval v předchozím odstavci. Druhým typem her jsou úplně obyčejné videohry upravené tak, aby s pomocí odečítače obrazovky bylo možné je obsluhovat i bez zraku. K těm se řadí třeba i původní hry ve Windows 7 jako Solitaire, Šachy nebo Hledač min. Ty pak vypadají úplně obyčejně, jen nevidomá osoba je bude obsluhovat pouze pomocí klávesnice. Tato druhá skupina má výhodu v tom, že je to zážitek, který si může vyzkoušet jak osoba vidící, tak někdo s poškozením či ztrátou zraku. Nevýhodou ale bývá často nedotažená přístupnost nebo nešikovnost ovládání hry klávesnicí. To je právě třeba i případ Hledání min nebo Šachů od Microsoftu, které sice jde hrát jen klávesnicí s odečítačem, ale vyžaduje to mnohem víc času, trpělivosti a velkou dávku představivosti.

A jaké žánry si můžete zahrát v audioverzi? Možná vás překvapí, že v podstatě totéž, co si můžete dopřát v kategorii videoher. Od adventur, kvízů, stolních her a strategií, přes simulace, skákačky a RPG až po akční střílečky a závodní hry. Ano, i poslepu jde závodit nebo kosit tucty nepřátel, lhostejno zda mečem, Kalašnikovem nebo laserovou pistolí. Pokud se na to ale podíváme z hlediska počtu her v dané kategorii, pak suveréním vůdcem v sekci audioher jsou adventury, zejména ty textové. Existují tisíce her, které běžely ještě pod DOSem a spočívaly pouze ve čtení textu a vybírání možností nebo zadávání příkazů. Jejich jednoduchost umožnila vytvořit samostatné enginy, které zkrátka převedou text na hlasový výstup a není třeba překonávat žádné další překážky. Ale i nové audioadventury plné zvuků, ruchů pozadí a hodin dabingu je poměrně snadné vytvořit, jelikož jejich průběh spočívá pořád pouze ve vybírání položek z menu nebo psaním textu na klávesnici. Ale osobně mám za to, že trend audioher stoupá a ve všech kategoriích vznikají stále nové a nové kusy pro zábavu i poučení.

O tom, jak to vypadá, když se chopíte volantu, pilotní páky, světelného meče, luku nebo samopalu, chci psát jednotlivé články v této sekci. Nebudou nejspíš tak časté jako v jiných, ale na druhou stranu si každý z vás bude moci zkusit sám, jak se taková audiohra dá hrát. A kdo ví, možná až zjistíte, že někdy mají tyhle hry také šmrnc, třeba si přestanete kazit oči u monitoru, pohodlně se opřete a pustíte se do zvukových dobrodružství sami. Na viděnou příště.

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.