Počet zobrazení této stránky: 305
Dojmy z Instagramu
Publikováno: 22. listopadu 2020, 22Sekce: Život s bílou holí
Je to pár týdnů, co jsem si na oslavu 100 odběratelů na Youtube kanálu podle novoročního předsevzetí založil sociální síť, tedy Instagram. Už nějakou dobu se tam pohybuji (odkaz v menu nalevo), takže jsem si řekl, že by bylo zajímavé napsat článek o tom, jak jsem se tam zorientoval a jaké jsou klady a zápory této sociální sítě poslepu.
Když jsem tím začal, tak nejprve klady.: Aplikace je z velké části přístupná odečítači obrazovky. Bohužel ne celá. Stories, nebo chcete-li raději česky "příběhy" - nejsou nijak přístupné, neobjeví se nic, co by odečítač zvládl a jediné, co přehrají, je video. Jejich vytváření už je ale s odečítačem použitelné, takže o ně ani vy nepřijdete, pokud mě budete sledovat.
To byly klady co? :-D No, pokračujme... Zbytek aplikace pracuje dobře, tlačítka jsou popsaná. Velmi šikovná je funkce tzv. "alternativního textu". Ten může každý přidat k fotce, kterou přidává jako běžný příspěvek, pokud si rozťukne pokročilá nastavení v obrazovce, kde přidává popisek fotky. Tento text se nikde nezobrazí, ale právě odečítač ho přečte v okamžiku, kdy najedu na fotku. Tak se můžu dozvědět, co na obrázku je. A to je fakt paráda, pokud někdo tento text přidá. A když ne, pokusí se obsah fotky rozpoznat sám Instagram. Jeho výsledky jsou sice malinko pochybné - většinou odhadne počet lidí, zda je fotka uvnitř nebo venku a pár základních předmětů, ale je to lepší, než něco stylu "neznámý obrázek".
To bylo ke kladům. Zápory se ale taky najdou. Jak už jsem psal, stories jsou mi naprosto k ničemu, pokud neobsahují video - tam totiž žádný popisek ani rozpoznání obsahu fotky neexistuje. Poněkud chaotické je i posouvání po obrazovce s příspěvky, kdy trvá dlouho, než se člověk všemi informacemi a nabízenými smajlíky do odpovědi dostane na další fotku. Nějaké přehlednější menu by asi taky neuškodilo - záložky dole na obrazovce jsou fajn, ale občas mi tam něco chybí a objevuje se zdánlivě nahodile. I když možná časem přijdu na důvody, proč třeba karta "hledat" někdy prostě zmizí... Nebo mi můžete poradit v komentářích pod článkem nějaké tipy a triky.
Vzato kolem a kolem, musím říct, že Instagram, coby sociální síť primárně zaměřená na obrázky, pro nevidomé funguje překvapivě dobře. Má to své mouchy, ale na to jsou lidé s vadou zraku celkem zvyklí všude. Je opravdu jen málo aplikací nebo webů, o kterých se dá tvrdit, že jsou pohodlně přístupné nevidomým do posledního zákoutí. Pokud se vám tahle minirecenze na Instagram poslepu líbila, zkuste nadhodit, do jaké sociální sítě se pustit dál. Hlavními kandidáty jsou teď Facebook a Twitter... nebo Twiter? Toliko k mé znalosti sociálních sítí. Určitě rád prozkoumám i ty, když počet mých čtenářů i diváků (a posluchačů nového podcastu) roste tak pěkně. Mějte se krásně a na viděnou příště!
Odkazy ke sdílení:
Facebook, Twitter, Google+, EmailOdkaz na tento článek: