Počet zobrazení této stránky: 144
Počítač kontra telefon - co je dnes přístupnější?
Publikováno: 5. července 2020, 8:00Sekce: Život s bílou holí
Už jsem tu mluvil o přístupnosti techniky. Počítače i telefony už dnes umějí mluvit s pomocí odečítačů. Přitom spoustu věcí můžete dneska už dělat na obou dvou těchto zařízeních. Jak je to z mého pohledu s přístupností? O tom si něco povíme dnes. Předesílám, že porovnávám přístupnost počítače s OS Windows (hlavně Windows 7 a Windows 10) a telefony s oS Android. S jinými systémy (jako např. IOS) zkušenost nemám a může se to tak lišit od prožitků jiných nevidomých.
Není asi překvapivé, že počítače se s přístupností zrakově postiženým setkaly v širším rozsahu o něco dříve - myslím teď oproti chytrým telefonům, protože ty "hloupé" tlačítkové staré telefony samozřejmě také existovaly s hlasovým výstupem. Proto mají určitý náskok, existuje tu víc softwarů a rozmanitější nastavení. Zatímco chytré telefony byly ještě před čtyřmi nebo pěti lety dost nepřístupné i proto, že trvalo nějakou dobu vymyslet, jak zpřístupnit systém ovládaný dotykovým displejem, počítače už jakž takž fungovaly. Přesně v této fázi jsem vesměs přišel o zrak natolik, že jsem se o přístupnost začal zajímat.
S počítačem pracuji téměř denně. V práci, při psaní tohoto blogu, stříhání videí na YouTube, na relax u audioher i na spojení s okolním světem. Existuje několik odečítačů, množství lup a zvětšovacích nástrojů, nastavení barev a hodně dalších vychytávek, zejména pokud vám nevadí občasné uživatelské rozhraní v angličtině. Je to velice flexibilní varianta. Samotné nástroje Windows sice nejsou ohledně odečítání zdaleka konkurenceschopné jiným softwarům třetích stran, ale kupříkladu funkce "Lupa" funguje víc než dobře i bez nutnosti instalovat cokoliv dalšího, pokud máte zbytky zraku.
Android s přístupností zpočátku pokulhával. Konkurenční IOS byl funkčnější a komplexně zastřešen odečítačem VoiceOver, který šlapal. Nicméně zhruba před čtyřmi až pěti lety Google toto dohnal a jeho vestavěný TalkBack funguje velmi kvalitně. Telefony se tak dají ovládat snadno a přehledně a existuje spousta aplikací, která je dobře přístupná, zejména aplikace od Google, který se snaží na toto relativně dbát.
A kde jsou tedy mouchy? v zásadě u každého z těchto zařízení se najdou. Na telefonu se těžko píše. To je v zásadě podobné jako u vidících. Napsat poslepu SMS s pomocí odečítače je fajn. Ale psát dlouhý email nebo si hodinu psát přes nějaký IM, to je utrpení. Klávesnice je zkrátka pohodlnější, zejména když umíte psát všemi deseti - a k tomu jsou například i v Tyfloservisu pro nevidomé kurzy. To počítače se potýkají s nešvarem, který je na telefonech již dávno vyřešen. Jsou to přechod na dotykové obrazovky a přizpůsobování prvků systému, webu a aplikací novým trendům. V bankovnictví přeléváte peníze z účtu na účet myší, vyrolovávají se vám nabídky, odsouváte je myší a samozřejmě vše toto míří zejména na dotykové monitory a design pro vidící. Dělat tohle s klávesnicí je často nemožné nebo komplikované a na nevidomé nikdo nemyslí. Rychlému zpřístupnění nových funkcí navíc nepomáhá ani to, že odečítač vestavěný ve Windows je nedokonalý a drtivá většina lidí používá jiné softwary, zatímco na telefonech jsou nejpoužívanější právě poměrně kvalitní odečítače integrované v operačním systému.
Stane se tak, že často stejná aplikace na telefonu funguje daleko lépe, než na počítači. Příkladem budiž studio YouTube, které je nově předělané a na počítači opravdu špatně přístupné, zatímco na telefonu krásně celé funguje. Nebo oblíbený Discord, který na PC nefunguje vůbec a na telefonu bez potíží. A mohl bych jmenovat i další weby nebo aplikace. Zkrátka trend je nyní pro nevidomé spíš sestupný, protože design a ovládání gesty vítězí nad ovládáním klávesnicí, které je pro nevidomé na počítači klíčové.
Abych to tak shrnul. Přístupnost zařízení s nejčastěji používanými operačními systémy je opravdu vysoko - zejména s přihlédnutím k situaci jen o několik let zpět. Bohužel vlna snahy o maximální přístupnost nyní ustupuje vlně snahy o svěží a nový design, který přináší nové prvky, nepopsaná políčka a spoustu nepřístupného obsahu. Věřím, že se to časem zase přelije. Do té doby se hodí, že na počítači se dá lépe psát, zatímco na telefonu lépe pracovat s prvky dotykového displeje. Až to jednou někdo správně zkombinuje, věřím, že to bude velmi pěkně šlapat. Mějte se krásně a na viděnou příště!
Odkazy ke sdílení:
Facebook, Twitter, Google+, EmailOdkaz na tento článek: