Počet zobrazení této stránky: 180
Přístupnost počítače z pohledu nevidomého
Publikováno: 11. dubna 2020, 11:12Sekce: Život s bílou holí
Uvědomil jsem si, že se tu na blogu často zmiňuji o přístupnosti webu nebo aplikací. Kroužím kolem toho tématu, ale zatím jsem pořádně neprobral do detailů, co to znamená. Je čas to v dnešním příspěvku napravit.
V první řadě si řekněme, že přístupnost technologií obecně znamená v podstatě přívětivost vůči lidem se zdravotním postižením všeho druhu. Přístupnost totiž funguje také pro neslyšící, tělesně postižené atd. Jedná se tedy o přizpůsobení technologie, nebo alespoń možnost ji v nastavení takto přizpůsobit, jednotlivým druhům handicapu.
To pro osobu s vadou zraku znamená třeba možnost využívat na počítači nebo telefonu nástroje jako je zvětšování softwarovou lupou, možnost nastavit inverzní nebo vlastní barevné rozvržení a další aspekty webu nebo aplikace. Pro prakticky nevidomé a úplně nevidomé to ale je hlavně schopnost webu nebo aplikace pracovat s odečítačem. O tom, co to odečítače jsou, už jsem na blogu článek psal.
Co to znamená v praxi? Pečlivě popsané prostředí, popisky obrázků, grafiky, editačních políček, seznamů a vůbec všech těch prvků, na které jste zvyklí. Když vidící osoba vyplňuje formulář např. v tabulce na webové stránce, očima si přiřadí jednotlivá políčka jejich popiskům ve vedlejší buňce. Odečítač to ale nesvede. Nevidomý tak musí buď neustále přeskakovat z jedné buňky do druhé a ujišťovat se, jaký údaj má kam vyplnit, anebo má dokonce smůlu, pokud je pro počítač interpretovaná tabulka úplně odlišná, než jak se jeví graficky. Ovládání počítače pouze klávesnicí (myš je nevidomým prakticky k ničemu) a fungování s odečítačem často odhalí programátorské nedostatky, lajdáctví a švindly. Zmiňovaná políčka ve formuláři totiž mohou mít popisek, který se ale běžně téměř nezobrazí (s výjimkou toho, když na něj v některých systémech najedete myší a po chvíli se vám napíše v malinkém štítku vedle kurzoru). Pro odečítač je to však jediný zdroj informace, aby nám řekl, co do políčka patří.
Podobných příkladů je spousta. V některých aplikacích ovládání klávesnicí nefunguje vůbec. Katastrofálně dopadají aplikace a stránky s dynamicky se měnícím obsahem. To je ta situace, kdy vám po najetí myši někam celá stránka změní vzhled, vyběhne vám další nabídka a zkrátka vše se vám pod kurzorem mění za pochodu. Takové stránky bývají z pohledu nevidomého dost děsivé. Přitom je to často celé jen proto, že to "vypadá hustě", když se vám aplikace nebo webová stránka takhle dynamicky mění. Stejně jako vše, zkrátka i přístupnost podléhá trendům. Když jsem ztrácel zrak a začínal na toto přicházet, bylo zrovna období podpory handicapovaných. Spousta programů se snažilo o přístupnost a často se to dařilo. V současnosti je to bohužel spíš opačně - hlavně, aby aplikace lákala masy a dobře vypadala a na pár procent zdravotně postižených se můžeme vykašlat, protože ti nám obrat neudělají. Smutným příkladem je třeba nové studio pro autory na YouTube, se kterým bojuji neskutečnou měrou. Věřím ale, že je to jen vlna a časem se to zase obrátí k lepšímu.
Doufám, že jsem vám dnes přiblížil, co to přesně znamená, když v článcích píšu, že něco je pro odečítač přístupné nebo naopak nepřístupné. Pokud by vás toto zajímalo blíž, stačí napsat do komentářů a já se tomu rád budu věnovat. Děkuji za přízeň a na viděnou příště!
Odkazy ke sdílení:
Facebook, Twitter, Google+, EmailOdkaz na tento článek: