Počet zobrazení této stránky: 223
Tyflo... co vlastně?
Publikováno: 8. února 2020, 21:08Sekce: Život s bílou holí
Většina lidí ani netuší, že na našem území funguje poměrně rozsáhlá síť pomoci nevidomým osobám. Čím to? Nejspíš tím, že jejich služby nepotřebují, a tak ani nevyhledávají. Pojmy Tyflocentrum a Tyfloservis jsou ale pro nevidomé a slabozraké důvěrně známé, byť i mezi nimi často jeden neví, na kterou z organizací se v tom či onom případě obrátit. Nebudu zde psát odborné pojednání o právní formě ani náplni práce, ale spíš bych rád objasnil, že něco takového existuje a kdo se čím zabývá podle mých osobních zkušeností.
Předně si ujasněme, že pojem tyflo... cokoliv je odvozen od slova "tyflopedie", což je výchova a vzdělávání lidí se zrakovým postižením, přesněji tedy ne tak docela, protože právě slovo "tyflo" značí postižení zraku. Slova jako "servis" a "centrum" snad vysvětlovat netřeba. Proč ale existují paralelně dvě organizace? Sám nevím a možná je to námět na trochu vyšetřování a doptávání v terénu, což se může časem objevit na mém YouTube kanále se stejným názvem jako tento blog. Teď to berme, že to tak je.
Obě organizace založila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS), která se dlouhodobě stará o zájmy těchto osob a s trochou nadsázky ji lze označit za takovou naši "samosprávnou komoru". Tyflocentrum pak má v náplni práce pomoc s počítači a telefony, doprovodné služby a volnočasovou aktivitu, zatímco Tyfloservis se zaměřuje na výuku praktických dovedností, pomoc s ostatními kompenzačními pomůckami, jejich osvojení i získání příspěvků a začleňování lidí do každodenního života. Místy se tyto činnosti logicky mírně kryjí, takže upřímně - i sám jsem zmatený, proč to funguje takhle. Každopádně pobočky obou dvou organizací lze nalézt ve většině velkých (rozuměj krajských) měst v republice.
Moje osobní zkušenosti s těmito službami a lidmi v nich pracujících jsou zatím vždy velice dobré. Tyflocentrum mi sestavilo skvělý stolní počítač, který zvládá nároky na odečítače a asistivní softwary i po sedmi letech, pomohlo s výběrem telefonu a několikrát mě na dálku či na schůzce vytáhlo trn z paty ohledně fungování těchto dvou přístrojů s odečítači a podobnými programy. V Tyfloservisu jsem zase našel pomoc s hledáním vhodných pomůcek (jako je vysílačka pro nevidomé nebo třeba ORCam, o kterých se můžete v této sekci také dočíst), kurzy vaření a péče o domácnost a v plánu je také rozsáhlejší pomoc chůze s bílou holí. Přestože vzhledem k naší legislativě a byrokracii je občas těžké splnit nároky klientů, vždy jsem se setkal se vstřícným přístupem, ochotou pomoct a perfektní podporou. Nutno podotknout, že to není ve světě samozřejmost a jako Češi máme být na co hrdi.
Takže snad jsem vám objasnil malinko, že různé organizace a projekty se slovem "tyflo" v názvu jsou v našem státě běžné, a také už tušíte, co asi dělají. Věděli jste o nich? A pokud ano, máte nějaké zkušenosti? Dejte mi vědět a na viděnou příště!
Odkazy ke sdílení:
Facebook, Twitter, Google+, EmailOdkaz na tento článek: