Počet zobrazení této stránky: 260
Ze zákulisí YouTube
Publikováno: 18. února 2020, 12:15Sekce: Život s bílou holí
Od letoška se snažím svou tvorbu zde na blogu propojit s mým kanálem na YouTube. To už ale jistě oba moji pravidelní čtenáři vědí. Dneska se mrkneme na to, jakým výzvám čelí osoba s mým handicapem, když se rozhodne publikovat na této platformě. Pojďme se tedy podívat na zákulisí tvorby videí poslepu.
Ano, už tahle předchozí věta zní podivuhodně. Videa poslepu? Dobrá, psal jsem tu něco o filmech, kině a tak. Ale natáčet něco bez zraku? V dnešní době už přeci jen realizovatelné. I nevidomý umí ovládat telefon a telefon zase obsahuje kameru. Aplikací pro focení a natáčení je spousta a například ta od Google je bez problémů přístupná. Takže stačí zmáčknout spoušť, zamířit kameru a s chutí do toho.
Ehm, jasně. Zamířit kameru. Jo, tak to je zatím největší problém. I se stativem se občas setkáte s neúspěchem a na mnoha mých prvních pokusech mi chyběla hlava, seděl jsem na okraji obrazovky nebo nade mnou bylo moc místa. Dodnes to nevyřeším bez vzdálené pomoci a videochatu s někým, kdo mi poradí. Naštěstí díky těmto technologiím se dá někdo takový najít většinu času, kdy chci točit. Pokud ale někoho z vás napadne, jak se v otázce směrování kamery správným směrem osamostatnit, dejte mi v komentářích vědět.
Ohledně nápadů, námětů, hereckého výkonu a mluvení se točení od práce vidících neliší prakticky nijak. Další oříšek nastává až při editaci. Tu už si dělám plně sám. Bohužel, zatím jsem přišel na jediný přístupný program na stříhání videa, a tím je původní Movie Maker od Microsoftu. A o jeho omezeních už byly napsány stohy článků. Nejvíc mě osobně vytáčí nemožnost posunovat se pomocí klávesnice po videu nějakými rozumnými úseky (např. po pěti nebo deseti vteřinách). Když ale odhlédnu od obecných much, video v něm jde jakž takž rozumně sestříhat a uložit. Opět - pokud někdo víte lepší řešení přístupné odečítačům, budu rád, ale kromě programů pro Mac, který nemám, jsem nikde nic nenašel, a to ani v angličtině. Ono, kdo by zkrátka dělal editor videa pro nevidomé? Krátkozraké, že?
Poslední krok mezi vytvořením videa a jeho promítnutím na vašich obrazovkách je jeho přidání na YouTube. Přístupnost Google je tradičně docela vysoká, i když nutno říct, že zejména novinky v poslední době na ni dost kašlou a nové studio je nepraktické, příliš dynamické na odečítač a poněkud matoucí. V tom starém vše vesměs fungovalo, i když například vytvořit závěrečnou obrazovku jen s pomocí klávesnice prakticky nejde. Google tedy má na čem pracovat, ale v zásadě se v prostředí YouTube dá pohybovat obstojně i bez zraku, a pokud nechcete nějaké šílené vylomeniny jako vyskakující odkazy ve videu, vlastní závěrečné obrazovky, ankety a podobné vychytávky, pro nahrání videa si vystačíte s klávesnicí a nějakým odečítačem pro Windows.
Jak je tedy patrné, práce YouTubera bez zraku je ještě o stupínek komplikovanější, nicméně reálně proveditelná, jak ostatně sám na kanále dokazuji. Určitě se na něj podívejte a dejte mu odběr, protože si myslím, že to stojí za to. Mějte se krásně a na viděnou příště!
Odkazy ke sdílení:
Facebook, Twitter, Google+, EmailOdkaz na tento článek: