Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 294

Jak nahradit myš

Publikováno: 18. dubna 2021, 15:24
Sekce: Život s bílou holí

Ne, teď nemám na mysli to malé chlupaté zvířátko s dlouhým ocáskem, nýbrž příslušenství k počítači. Asi leckomu dojde, že její používání je pro nevidomého krajně nepohodlné. Co? Nemožné? To zase ne. Pojďme se mrknout na to, jak to s náhradou této pro většinu vidících neodmyslitelné součásti počítače vlastně je. Protože jakkoliv se vám to možná zdá divné, jde se obejít i bez ní.

Začněme ale z opačného konce. S odečítačem obrazovky i úplně nevidomá osoba může používat myš. Software pak prostě čte, přes co přejedete kurzorem. Takovýto způsob prozkoumávání obsahu obrazovky je ale krajně nepraktický. Je to zajímavé, protože při používání dotykové obrazovky např. na telefonu nebo tabletu je právě "šátrání" prstem po obrazovce základní metodou, jak zjistit, co na displeji je. Jenže myš má zkrátka pokaždé jinou rychlost, nevíte, kde začíná ani jak daleko jste se dostali. Rozdíl oproti dotyku na konkrétní místo monitoru/displeje je tak propastný.

Není tedy divu, že většina lidí, kteří už se na zrak nemohou spolehnout ani při zvětšení obrazovky (jako třeba já) se bez tohoto příslušenství ochotně obejde. Dokonce příručky programátorům týkající se přístupnosti aplikací nebo webových stránek v sekci pro nevidomé jasně uvádějí, že program musí být možno plně ovládat pouze klávesnicí. A světe div se, ono to docela funguje. Hlavní zprávou článku tak tedy je, že ačkoliv se vám to nezdá, celý počítač jde i bez myši dokonale ovládat, aniž byste na to potřebovali nějaký speciální program. Za sebe mám tedy zkušenost pouze se systémem Windows, ale pokud vím, ostatní operační systémy jsou na tom podobně. Prvky aplikace nebo stránky přepínáte tabulátorem, případně kombinací shift + tab. Kurzorem pohybujete (překvapivě) kurzorovými klávesami. To jsou pro ty méně IT zdatné ty šipky. ;-) Alt vás pro změnu přehodí do horního panelu s nabídkami např. v officech nebo prohlížeči, takže můžete přeskakovat prvky zase tam. Pokud ve složce začnete psát, automaticky se vám zabarví složka začínající příslušným řetězcem, takže pokud víte, co hledáte, nemusíte rolovat skrz stovky souborů, ale prostě jen vepíšete jeho začátek. A samozřejmě moderní programy i systémy jsou prolezlé klávesovými zkratkami. Ty existují prakticky na vše, co umí myš. Samozřejmě si nikdo nemá šanci zapamatovat všechny, ale ty běžné se rychle naučíte. Troufnu si odhadnout, že pokud bychom sečetli všechny programy a odečítač samotný, zná každý nevidomý uživatel rozhodně desítky, ne-li stovky klávesových zkratek.

Ale už jsem to naťukl. Nejen aplikace a systém jsou stavěné na pohyb klávesnicí. Ještě rychlejší navigaci počítačem dnes zprostředkovávají speciální zkratky v odečítači. Jedním písmenkem se tak například z vršku stránky přenesu do hlavní oblasti nebo na první nadpis na dané stránce. Můžu přeskakovat po editačních políčkách, tlačítkách nebo všech klikatelných prvcích. Posouvat se po znacích, slovech, větách, řádcích nebo odstavcích. Zkrátka možnosti odečítače už v dnešní době přesahují prosté přečtení toho, na čem je ten klasický systémový kurzor.

Snad jsem tímto trochu objasnil, proč by u většiny nevidomých virtuální kocour pošel hlady. Osobně myš nepoužívám téměř nikdy. A jediná výjimka je jedna konkrétní audiohra, která se myší hraje, což je super inovace. Při běžném užívání počítače byste ale u mě klasicky našli USB volná pro jiné příslušenství a touchpad na notebooku permanentně vypnutý, abych si ho zápěstím neposouval při psaní. Snad jsem opět více nastínil, jak vlastně nevidomý s počítačem pracuje a třeba vám dal i pár tipů, které zrychlí práci s počítačem i vám, jelikož klávesnice oproti zdlouhavému klikání a rozbalování nabídek leckdy práci i urychlí. Mějte se krásně a na viděnou příště!

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.