Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 342

Jak se píše v Braillu

Publikováno: 1. června 2021, 8:00
Sekce: Život s bílou holí

KDybych byl Chuck Norris, mohl bych vás seznámit s tím, jak se Braillovým písmem mluví. Bohužel to neumím, takže se dnes podělím jen o to, jak se toto písmo vytváří, když už jsem se nedávno naučil alespoň trochu ho číst.

První metoda vás asi napadne. Braillovo písmo se dá "vytisknout" stejně jako obyčejný text. Je na to ale potřeba poměrně drahá tiskárna, která to umí. Navíc je vhodné tisknout na papír o větší gramáži. To ostatně platí pro všechny metody. Obyčejný papír se rychle ošoupe a po několika přečteních je prakticky nepoužitelný. Vzhledem k tomu, že ale ne každý má doma takhle drahou tiskárnu, většina soukromých osob si svoje poznámky a popisky v Braillu dělá jinak.

Starší, ale levnější metodou je Pichtův psací stroj, lidově zvaný "pichťák". Ten vypadá velmi podobně jako klasické psací stroje s tím rozdílem, že má pouze sedm kláves. Mezeru a šest kláves na jednotlivé body. Protože Braill funguje podobně jako Morseovka - na šesti místech bod buď je, nebo není, stačí to. Prsty jednoduše stisknete kombinace příslušného písmena nebo znaku a můžete frčet. Papír se naroluje na válec a stroj se podobně posouvá jako klasické staré psací stroje. Bohužel ani tenhle mechanismus není úplná láce a pohybuje se v desítkách tisíc.

Nejméně drahá, ale nejtěžší varianta je Pražská tabulka. Dvě kovové desky s panty otevírajícími se jako kniha. Mezi ně se vloží papír a přední deska má okénka na oněch šest bodů podle jednotlivých znaků- Do rohů nebo středů okének se pak píchne speciálním bodcem a prorazí se dírka. Chce to dost cviku a obratnosti, ale vyvažuje to cena v řádu stovek korun. Další překážkou je fakt, že musíte psát zrcadlově. Zprava doleva a ještě body otáčet, jinak vám na druhé straně vznikne nsmysl.

Existují ještě různé pomůcky na vytváření štítků a popisků v Braillu. V podstatě kopírují shora uvedené metody včetně cenové náročnosti a sofistikovanosti. Do dymo pásky se pak prorazí body, stáhne se samolepící část a výsledek jde přilepit jako štítek na cokoliv. Snad jsem vám trochu objasnil, jak vlastně takové psaní Braillova písma vypadá. Pokud vás k Braillu zajímá víc, napište to a podíváme se na to zase jindy. Mějte se krásně a na viděnou příště!

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.