Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 330

Jak zvládají nevidomí smajlíky? :-)

Publikováno: 19. června 2021, 19:01
Sekce: Život s bílou holí

Smajlíci jsou dnes naprosto běžnou součástí psané komunikace. Nedávno se mě někdo zeptal, jak to s nimi vlastně mám já. Ani mi nedošlo, že vi vidící můžete předpokládat, že pro nás jsou to nerozluštitelné záležitosti. Jak asi tušíte, vůbec tomu tak není.

O užitečnosti smajlíků bylo napsáno už mnoho článků. Jednu větu lze vyložit mnoha různými způsoby a právě jednoduchý smajlík dokáže vyjádřit, jaký význam měla. Nebudu se u toho proto dál zdržovat. Jak fungují smajlíky s odečítačem obrazovky na telefonu a počítači? Celkem obstojně. Grafické emoji například v SMS zprávách nebo na messengerech různého druhu jsou totiž zpřístupněné vesměs do té míry, do jaké je přístupná samotná jejich aplikace - u telefonů se toto občas odvíjí ještě od přístupnosti nainstalované klávesnice. Tudíž, když si nevidomý vybere správnou aplikaci,odečítač mu při příchozí stručné zprávě přečte například něco jako: "To mám radost, usměvavý smajlík."

Emoji přibývá jako hub po dešti, takže musím uznat, že někdy je jejich popisování pro funkce přístupnosti o krok pozadu. Nejnovější sady bývají popsané třeba jen anglicky a až o aktualizaci později dojde i k jejich překladu. Drtivá většina smajlíků, které běžně lidé používají, stejně jako jiných emoji nevyjadřujících jen tváře, ale popsaná je. Díky tomu se nemusíte bát nevidomému smajlíka poslat nebo se nemusíte divit, když vám od něj přijde. Vždyť pokud znáte popis ssmajlíka, je zároveň jeho názvem a o to snáz se naopak hledá například v políčkách pro hledání emoji.

Jako generace, která začínala na platformách typu ICQ mám osobně slabost pro obyčejné textové smajlíky jako je ten v nadpisu tohoto článku. Ne každá aplikace je pak nahradí, takže zůstanou pouhými shluky znaků jako :-D :-O :-P ;-) <3 nebo %-/ Mimochodem, znáte ten poslední? Je to protočení očí v sloup - jeden z mých oblíbených. Ty většinou odečítač zpracovává jako znaky, takže je buď podle nastavení přeskočí nebo ohlásí něco jako "dvojtečka pomlčka konec závorky". Osoba mající fantazii a znající zrakové vjemy (jako já) si pak smajlíka hravě domyslí, nevidomí od narození to mají těžší, protože znají maximálně Braillovo písmo, kde jsou znaky úplně jiné a vytečkované. Tam ale mohou pomoct například doplňky. Můj oblíbený odečítač pro PC s Windows - NVDA - disponuje doplňkem, který takovéto shluky znaků přetlumočí na podobný popis, jako to dělají messengery a jiné aplikace. Díky tomu si s tím nevidomí hravě poradí a dovedou takto i smajlíka vložit, pokud si nejsou jistí jeho správným napsáním na klávesnici.

Jak vidno, trendy mezi nevidomými jsou takřka stejné jako ty všeobecné. Většinou jsou maximálně o krůček pozadu, než se překlopí do přístupné formy. A smajlíky jsou tu s námi již dlouho, tak se jich nebojte ani s lidmi, kteří vidí málo nebo vůbec nic. I tohle jde. Věděli jste, že to nevidomí mají se smajlíky takhle? Dejte mi o tom vědět v komentářích a budu se těšit u dalších článků. Na viděnou příště!

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.