Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 159

Multifunkčnost telefonu

Publikováno: 25. května 2019, 17:14
Sekce: Život s bílou holí

Včera se mi po dlouhé době podařilo sehnat nový telefon. Zůstávám věrný OS Android, takže se jedná o Nokii 6.1 (nevěřili byste, jak složité je sehnat loňský model telefonu). Každopádně jsem nadšený a telefon krásně vyšlapuje a už přemýšlím, co dalšího do něj přidat a jak ho víc využít. A tak jsem dostal nápad na článek o tom, co všechno ze svého úhlu pohledu využívám na telefonu, když už jsem vysvětlil, jak telefon bez zraku používat obecně.

Telefonování a zprávy

Jak překvapivé, že? O tom, jak se pracuje s dotykovým displejem a vyplňují editační pole na Androidu, už jsem v této sekci jednou psal. Všechny primární funkce telefonu jsou tedy funkční a přístupné, jelikož Nokia zvolila aplikace od Googlu, které zpravidla bývají 100% přístupné odečítači Talkback. Navíc se seznamuji s novou funkcí ve Zprávách Google, která umožňuje naskenovat Q/R kód, a následovně psát SMSky a číst si je z počítače. Zatím se to jeví docela přístupné, jak moc je to praktické, to ukáže čas.

Apropo: Krátce ke skenování Q/R kódů. Tuhle funkci telefonu moc nevyužívám, protože chce obvykle velkou dávku trpělivosti namířit kameru přesně, když kód nevidíte. Není to ale nereálné a dnešní fotoaparáty a telefony už jsou schopné respektovat poměrně velkou odchylku, takže i to se dá zvládnout bez pomoci zraku i cizí osoby.

Emaily a další komunikace

Když už jsem schopný psát SMSky, proč nevyužít i dalších komunikačních prostředků pro chytré telefony. Osobně využívám WhatsApp, Skype a email, ale znám i nevidící kolegy, kteří hravě zvládají i Messenger, Facebook nebo třeba Twitter. Vždy je to jen otázka nalezení vhodné aplikace. Pro Skype a WhatsApp naštěstí fungují ty základní docela obstojně a na mnoho překážek v nich člověk nenarazí. Kromě toho WhatsApp má podobnou funkci, jako Google zprávy popisovanou výše. Jediným rozdílem pro mě je to, že na rozdíl od SMS, WhatsApp nevyužívám až tak často.

Emailů mám samozřejmě jako každý správný člověk hned několik. Abych parafrázoval staré známé přísloví: "Kolik emailových účtů máš, tolikrát jsi člověkem." Snad se to v dnešní době hodí víc k sociálním sítím, ale ani tahle poněkud prehistorická forma online komunikace ještě není úplně mrtvá, zejména u výměny zpráv poněkud formálnějšího nebo oficiálnějšího rázu. Jako primární mail mám ale schránku na Seznamu, takže Gmail u mě nehraje prim. I seznamácká aplikace pro mail je ale docela slušně přístupná a dá se využít. Vzhledem k tomu, že se ale na virtuální klávesnici na obrazovce píše poněkud těžkopádně, většinou si na mobilu mail jen čtu a jen velmi zřídka tam na něj také odpovídám. ostatně, většina lidí může počkat, než se dostanu k počítači.

Hudba a čtení

Muziku miluju a poslouchám spoustu věcí napříč žánry. A lidé mé generace jsou zvyklí stahovat alba, uspořádávat je do složek a přehrávat víc než na streamování. Proto si vystačím s šikovným přehrávačem hudby (v mém případě aplikací MortPlayer music). Tam si pečlivě seřazené složky můžu přehrát náhodně, postupně a vybírat, jak se mi zamane. Ne každý přehrávač je přístupný úplně geniálně, ale tenhle docela jde. Navíc má šikovné nastavení pro tlačítko na sluchátkách, což se hodí třeba při poslouchání muziky ve vlaku. Kromě toho se ale snažím jít s dobou, takže nemám potíže si vybrané písničky najít na YouTube nebo používat Spotify - obě tyto aplikace jsou přístupné a docela přehledné, i když v YouTube jsem schopný se přeci jen někdy ztratit. Stejně ale raději poslouchám ty konkrétní písničky, které jsem si stáhl, než nějakým algorytmem podsouvané rádobynovinky.

S muzikou souvisí i rádio. Mám sice asi jen tři oblíbené stanice, ale i tak je milé, když má telefon FM přijímač. Ušetříte tím data i baterii. I proto je to jedna z položek, po které se při výběru telefonu koukám. Navíc kromě hudby v rádiu poslouchám třeba sportovní přenosy, což je aktuální i vzhledem k probíhajícímu MS v hokeji a našemu postupu do semifinále. FM přenos rádia je totiž rychlejší než streamování z internetu, které má dobrou minutu zpoždění. A tak dlouho přeci na ten gól čekat nechcete.

O audioknížkách jsem se zmiňoval už dřív. V podstatě jsou to jen mp3 přehrávané jako cokoliv jiného. I proto mám rád MortPlayer, jelikož jeho druháaplikace - MortPlayer Audiobooks - je přizpůsobená poslechu knížek. Oproti běžným přehrávačům má navíc třeba vkládání záložek nebo automatické posunutí přehrávání o pár vteřin zpět, když přehrávač pozastavíte, takže se pak snáz chytnete, kde jste byli. Navíc taky umožňuje nadefinovat zkratky pro mačkání tlačítka na sluchátkách a třídění podle složek, což ne každý přehrávač umí. A v článku o audioknížkách jsem už zmiňoval aplikaci pro "přehrávání" txt souborů. Ta se tváří jako obyčejný přehrávač, ale místo mp3 načítá soubory jako txt, doc nebo pdf a pomocí TTS je přehrává do sluchátek. Díky tomu obsahuje i záložky nebo posunování po větách. Nehledě na to, že textový soubor zabere v paměti podstatně méně místa než celá audioknížka. A abych vás neochudil o název, tak se jedná o aplikaci @Voice Aloud Reader (ten zavináč není překlep, skutečně se tak jmenuje).

Navigace

Kdo dnes není rád za to, že ho mobil dovede na místo určení? Pokud máte horší zrak, aplikace Mapy od Googlu funguje prý docela dobře, ale já se s ní nikdy nedovedl příliš skamarádit. Namísto toho jsem využíval obyčejnou apku NotNav, která má ale tu nevýhodu, že to není navigace tak úplně. Jen ohlašuje ulice, čísla popisné, křižující ulice a případně podle kompasu světové strany. Neumí ovšem najít trasu. I tak je to ale ohromný pomocník, pokud víte, jakou ulici hledáte a jakou další máte projít nebo křížit. S připravenou trasou předem se tak dá pohybovat i v místech, která tak dobře neznáte. Novější Android mi ale umožnil používat i další navigační aplikaci s názvem GetThere GPS for Blind, která už je plnohodnotnou navigací. Navíc, jak název napovídá, je přizpůsobená lidem s poruchou zraku, takže se neobtěžuje s vykreslováním mapy, ale namísto toho právě hlásí třeba křižující ulice nebo směry. A ta už umí i vyhledávat trasy. Ještě jsem se s ní ale neprošel, takže zatím nemůžu říct s jistotou, jak moc bude fungovat v terénu.

S cestováním souvisí taky hromadná doprava. Jelikož samořídící auta jsou dneska stále ještě otázkou budoucnosti, člověk s poruchou zraku se sám nikam moc neodveze. A v takové situaci je pomůckou asi nejznámější český systém Idos. Jeho apka pro Android je zcela funkční s odečítačem, takže i to je věc, kterou využívám velmi často. Navíc ukazuje kromě spojení i aktuální zpoždění a u vlaků třeba i nástupiště, takže se nemusím zdržovat s blouděním po hale a vyptáváním na to, odkud to pojede, nebo čekáním na nádražní rozhlas.

Placení telefonem

Technologie NFC (o níž většina lidí ani neví, že ji v telefonu má) je toutéž technologií, kterou využívají bezkontaktní platební karty. A konečně někoho napadlo toho využít a čip v mobilu použít jako kartu. Bohužel (pokud správně tuším) to zatím v ČR podporují pouze dvě banky. Jednou z nich je ale Česká spořitelna, kterou využívám i já. Jejich aplikace Poketka vám nastaví telefon tak, aby po přiložení na terminál fungoval úplně totožně jako vaše platební karta. Navíc se díky aplikaci zadáním PINu (nebo otisku prstu, pokud máte čtečku v mobilu) přihlásíte, a pak už se nemusíte obtěžovat s ťukáním PINu do terminálu, i když je nákup nad 500 Kč. A to se mi velmi hodí, protože každý platební terminál je jiný a některá tlačítka jdou nasahat jen nešikovně nebo je zmáčknete, sotva o ně letmo zavadíte. Takhle se vlastně nemusím terminálu vůbec dotknout a můžu v klidu platit kartou. A telefon mi k tomu ještě řekne, kolik platím, takže si můžu ověřit, že do terminálu prodávající zadal správnou částku. Navíc jsou v aplikaci vidět proběhlé platby a (někdy bohužel) také zůstatek na účtu, takže to velmi zvyšuje přehlednost financí.

Hry

Kdo si hraje, nezlobí. Na závěr jedna z odlehčujících funkcí telefonu. O audiohrách mám tady na blogu celou sekci, takže nebudu popisovat, jak fungují. Ale pro Android existuje třeba i verze již recenzované A Blind Legend, nebo třeba spousta přizpůsobených stolních a karetních her, takže není problém si dát partii například šachů. A jako jednu z skoro plně přístupných obyčejných her si dovolím zmínit MMO RPG Shakes and Fidget, jejíž Classic aplikacr funguje velmi dobře s TalkBackem a s trochou cviku a vytváření vlastních štítků v odečítači se dá hrát skoro stejně efektivně, jako když ji hrají vidící. Zkrátka stačí jen hledat a telefon přinese i možnost zabavit se třeba na cestě ve vlaku nebo večer v posteli před spaním.

Závěr

Jak je vidět, i osobě se zhoršeným zrakem umí chytrý telefon usnadnit život. Kromě toho, jak jsem se zmiňoval už i v jiných článcích, je spoustu aplikací, které fungují jako kompenzační pomůcky, takže telefon může číst tištěné texty, rozpoznávat třeba bankovky nebo barvy, anebo právě navigovat v neznámém prostředí. Sám za sebe tedy můžu jedině dodat, že jsem rád za technický pokrok, jelikož při troše trpělivosti a vhodném použití může handicapovaným osobám do značné míry usnadnit život a pomoct jejich samostatnosti. Dejte vědět, pokud nějakou tu funkci využíváte i vy nebo jestli vám něco ohledně chytrých telefonů a odečítače není jasné. Určitě nezapomeňte článek posdílet a na viděnou příště!

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.

Mates

13. června 2019, 19:35
To se někdo tak dlouho kamarádí, až se z toho úplně zkamarádí... Opraveno. Děkuji za upozornění.

Hrabě Drákula

5. června 2019, 23:46
To je co za slovo "zkamarádit" ????